A SALESIANER elkötelezett a textil-újrahasznosítás mellett

Az európai textil-újrahasznosítás óriási kihívásokkal néz szembe. Hiányoznak az újrahasznosító kapacitások és a jelenlegi gazdasági helyzetben a költségérzékenység is nő. A SALESIANER azonban hű marad küldetéséhez, és továbbra is befektet a körforgásos gazdaság jövőjébe.

Dr. Mathias Nell, MBA, a SALESIANER csoport fenntarthatósági managere a Wiener Wirtschaft c. folyóiratnak adott interjújában három központi kérdést válaszolt meg a textil-újrahasznosítással kapcsolatban.

  1. Miért különösen fontos ez a téma a SALESIANER számára?
    A SALESIANER cégcsoport szén-dioxid lábnyomának legnagyobb része két tényezőből adódik: az energia több mint 50%-ot, a textíliák pedig több mint 25%-ot tesznek ki. Iparágunkban az egyik legnagyobb lehetőség a dekarbonizációra, hogy több textília készüljön újrahasznosított szálakkal, mivel ez összességében alacsonyabb ÜHG-kibocsátást jelent. Ezen kívül a textil-újrahasznosítás segít természeti erőforrásaink megóvásában - jelen esetben vizet spórolhatunk a pamut előállítási folyamat során.
  1. Hol és milyen jellegű használt textíliák keletkeznek működésük során, amelyek alkalmasak a jobb utóhasznosításra? Milyen típusúak és esetleg mennyiségben?
    A SALESIANER csoport évente több mint 1.000 tonna használt textíliát von ki szolgáltatási körforgásából. A mennyiség túlnyomó része lapostextília (például kéztörlők vagy asztalterítők), valamint különféle szövetösszetételű munkaruházat.
  1. Mi történik ezekkel a textíliákkal jelenleg? Miért tartják fontosnak a jövőben a magasabb fokú újrahasznosítást? Miben látják a legnagyobb kihívásokat?
    Jelenleg a textil-újrahasznosítási arány a cégcsoporton belül körülbelül 75%. Ennek legnagyobb részét ipari törlőkendőkké darabolják fel erre szakosodott cégek. Ugyan a kendőket a vásárlók többször is felhasználhatják, végső soron égetéssel hőenergia lesz belőlük életciklusuk végén. Ezek az erőforrások tehát már nem kerülnek vissza a textilkörforgásba.

    Ezért dolgozunk kémiai eljárások kifejlesztésén, melyek lehetővé teszik, hogy textíliáinkat a körforgásos gazdaságot és dekarbonizációt figyelembe vevő, magasabb hasznosítási módra irányítsuk. A legnagyobb kihívások itt a belső logisztikában rejlenek (mint például a gyűjtés, osztályozás, tárolás, szállítás..). További nehézséget jelentenek a korlátozott újrahasznosító kapacitások Európában, és nem utolsó sorban az újrahasznosított szálakból készülő textíliák gyakran magasabb ára, amely a jelenlegi piaci környezetben korlátozottan érvényesíthető.

További részletekért olvassa el a Wiener Wirtschaft témába vágó cikkét.

Német nyelvű PDF letöltése: Kleiderwende: Recyceln statt in den Müll

Örömmel állunk

rendelkezésére.

Forduljon hozzánk
bizalommal!

Örömmel állunk

rendelkezésére.

Forduljon hozzánk
bizalommal!

You are using an outdated browser. The website may not be displayed correctly.