Fókuszban a fenntarthatóság: gyakorlati stratégiák a klímavédelem, a körforgásos gazdaság és a vízfogyasztás csökkentése terén
Az ETSA - European Textile Services Association - örömmel mutatja be a Fenntarthatósági Munkacsoporton belül újonnan létrehozott három alegységet. Ezek a fókuszcsoportok az iparágunk előtt álló három kulcsfontosságú fenntarthatósági kihívással foglalkoznak: az éghajlatváltozással és az energiával, a körforgásos gazdasággal, valamint a vízfogyasztással. A kezdeményezés megfelelő fórumot biztosít az ETSA tagjai számára az együttműködésre, a tudásmegosztásra és a fenntartható fejlesztések előmozdítására a textilszolgáltatási ágazaton belül.
Mathias Nell, a SALESIANER fenntarthatóságért felelős vezetője, cégcsoportunk képviseletében aktívan hozzájárult az ETSA fenntarthatósági munkacsoportjának munkájához Brüsszelben. Az iparágunkban kiemelten fontos fenntarthatósági témákról - mint az éghajlatváltozás, az energia, a víz és a körforgásos gazdaság - folytatott értékes vitákkal teli két nap felhívta a figyelmet arra, hogy a textilszolgáltatási ágazatot csak közös munkával lehet még reziliensebbé, annak jövőjét fenntarthatóbbá tenni.
1. Fókuszcsoport: Klímavédelem és energia
Ez a csoport a textilipari értéklánc elemzésével gyakorlati dekarbonizációs stratégiákat dolgoz ki egy-három példaértékű textilkategória esetére. A csoport feltérképezi az értékláncokat, azonosítja a kibocsátás-intenzív hotspotokat és kibocsátáscsökkentési forgatókönyveket dolgoz ki. A cél, hogy a szövetség ezzel eszközt adjon az ágazathoz tartozó vállalatok kezébe karbonlábnyomuk csökkentésére - a működési hatékonyság fenntartása mellett.
A csoport 2025 végére egy sor megvalósítható éghajlatvédelmi stratégia előterjesztését tervezi az iparág számára. Ez a kezdeményezés különösen fontos azon tagok számára, akik javítani kívánják energiahatékonyságukat, egyben harmonizálni kívánják tevékenységüket az EU éghajlatvédelmi célkitűzéseivel.
2. Fókuszcsoport: Körkörös gazdaság
Mivel a körforgásos gazdaság egyre fontosabb szerepet játszik a fenntarthatósági célok elérésében, ez a csoport azon fog dolgozni, hogy az iparág minél nagyobb hányada elkötelezze magát az újrahasznosított anyagok minimális százalékos aránya mellett a textilbeszerzések során. A fókuszcsoportban résztvevők elemezni fogják a körforgásos gazdaság előtt álló akadályokat, meghatározzák az újrahasznosított anyagok felhasználására vonatkozó reális kötelezettségvállalást, valamint kísérleti projekteket kezdeményeznek a körforgásos gazdaság elveinek a mindennapi üzleti gyakorlatba való beépítésére.
A szövetség részvételre hívja fel azon vállalatokat, melyeknek a tervezett uniós fenntarthatósági előírásoknál is nagyobb mértékben kívánnak a fenntarthatóság nagykövetei lenni és javítani akarják erőforrás-hatékonyságukat is, hogy vegyenek részt ebben a kezdeményezésben, és segítsenek alakítani az iparág fenntartható alapanyaghasználathoz való hozzáállását.
3. Fókuszcsoport: Vízfelhasználás
Ez a csoport a különböző iparági szegmensek vízfogyasztásának összehasonlító értékelésére és a fenntartható vízgazdálkodási stratégiák felállítására fog összpontosítani. A vízfelhasználás, a szennyvíztisztítás és a vízszennyezés elleni védekezés fokozódó ellenőrzése mellett ez a kezdeményezés segíteni fog a legjobb gyakorlatok meghatározásában és mérhető csökkentési célok kidolgozásában, hogy a vállalatok hosszú távon fenntartható vízfelhasználást érhessenek el. A csoport foglalkozik majd szabályozási kérdésekkel is, és irányt mutat azügyben, hogy a textil szolgáltató ágazat hogyan tud proaktívan vezető szerepet vállalni a vízfelhasználás csökkentése terén.
E csoportok mindegyike kézzelfogható eredmények elérésén dolgozik 2025-ben és negyedévente, az ETSA fenntarthatósági munkacsoportjainak ülésén egyezteti a haladást.
Ez egy nyílt felhívás részvételre az ETSA minden tagja felé – függetlenül attól, hogy saját szakértelmét bocsátja rendelkezésre, csak érdeklődik vagy egyszerűen szeretne értesülni az újdonságokról. Valamennyiük részvétele felbecsülhetetlen értékű az iparági szintű legjobb gyakorlatok kialakításában.
© Szöveg és képek: ETSA